Haber

Bursa’da ata sporlarıyla görsel şölen

BURSA (İGFA) –Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Valiliği, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Derneği, Türk Klasik Spor Branşları Federasyonu, Dünya Etno Sporlar Konfederasyonu, Türksoy ve Keles Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 6. Türk Dünyası Cet Spor Şenliği, Keles Kocayayla’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun ile evlendiği ve Murad-ı Hüdavendigar’ın savaşa hazırlandığı alanda düzenlenen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Atlı cirit ve kök top maçları, tempolu ata binme, atlı okçuluk, binicilik akrobasi gösterileri, aba, kuşak, karakucak, şalvar ve yağlı güreş, Alpagut dövüş sanatları gösterileri hayranlıkla izlendi.

Vatandaşlar ok sahasında okçuluk eğitimi yaparken, Türk okçuluğu atış teknikleri eğitimi de verildi. Klasik çocuk oyunları alanında çocuklar top atma, gözlerini bağlama, ip atlama, yakan top, halat çekme, çuval yarışı oynayarak eğlendiler. Oba bölgesinde yöresel konserler ve halk oyunları gösterileri yapılırken, oldukça çekişmeli geçen yağlı güreş müsabakaları vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Binlerce yıldır barış ve savaş içinde yaşanan cet sporlarının Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, “Büyük bir kültürün güçlü mirası olan cet sporumuzu bugün yaşatarak geleceğe miras bırakmayı hedefliyoruz. Hızla değişen ve dönüşen dünyada atalarımızın binlerce yıllık kültürünü hatırlatmak, tanıtmak ve öğretmek boynumuzun borcudur. Bugün Türk dünyasının kalbi, Osmanlı’nın belası, Cumhuriyet’in gözbebeği Bursa’da binlerce yıllık Türk kültür birikimine tanık olacaksınız. Kültürüne, medeniyetine ve tarihine sahip çıkan insanlarız. Özellikle velilerden ricam bu. Geleneklerimize sahip çıkalım. Güreş, okçuluk ve diğer cet sporlarımıza sahip çıkalım. Çünkü onları koruduğumuz ve yaşattığımız sürece ‘biz’ olmaya devam edeceğiz. Bu sayede birlikte olacağız. Geleceğe inançla bakabilmek için birlik ve beraberlik içinde olmamız ve çok çalışmamız gerekiyor.”

Bursa Milletvekili Osman Mesten, bu medikal faaliyetlerin Keles başta olmak üzere tüm dağlık bölgeyi cazibe merkezine çevireceğini söyledi.

Harmancık Kaymakam Yardımcısı Esma Atasever ve Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, festivalin hem dağlık bölgenin turizme kazandırılmasında hem de birlik ve beraberliğin sağlanmasında büyük katkı sağladığını vurguladı.

Gün boyu süren etkinlikte vatandaşlar set sporlarını hem izleme hem de deneyimleme fırsatı buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu