Haber

Cezayir’de Tuareg Hafız Kahramanmaraş Depreminde Hayatını Kaybedenler İçin Kuran Okudu

Cezayir’in güneydoğusundaki Canet (Djanet) şehrinde bir grup hafız, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için geleneksel yöntemlerle Kuran-ı Kerim okudu.

Başkent Cezayir’in 2 bin 200 kilometre güneyindeki Büyük Sahra Çölü’nde yer alan Canet kentinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

Programda Tuareg hafızları, Kuzey Afrika’da yaygın olan geleneksel kıraat yöntemiyle depremlerde hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okudu.

Söz konusu programda TİKA Cezayir Koordinatörü Gökçen Kalkan ve Canet İl Turizm Müdürü Emin Hamadi de hazır bulundu.

Tuaregler kimlerdir?

Cezayir’de “Tavarik” olarak bilinen ve bu ülkenin yanı sıra Libya, Fas, Nijer, Çad, Mali ve Burkina Faso’ya yayılan Tuaregler, Sahra Çölü’ne yerleşmiş büyük bir kavim olarak biliniyor.

Amazig-Berberi halkı olan Tuaregler Müslümandır ve Berberi’nin üç farklı lehçesini konuşurlar. Kahverengi beyaz ırka yakın olan ve tarih boyunca Sahra Çölü’nde göçebe bir hayat yaşamış olan Tuareglerin çoğu, yaşadıkları ülkelerde halen geleneksel yaşam tarzlarını sürdürmektedir.

“Sahra Çölü’nün kadim sahipleri” olarak da anılan Tuaregler arasında Kuzey Afrika ve Büyük Sahra Çölü halkları arasında yaygın olan klasik din eğitimi sistemi devam etmektedir.

habersivrihisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu