Haber

Suudi Arabistan Enerji Bakanı ‘enerji arzı krizi’ konusunda uyardı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman, “yaptırımlar nedeniyle enerji arzının kesilmesinden” endişe duyduğunu belirtti.

Bakan Bin Selman, Uluslararası Güç Ekonomisi Derneği’nin Riyad’da düzenlediği konferansta, “enerji akışını engelleyen yaptırımların” elektrik piyasası üzerindeki etkilerine ilişkin bir soru üzerine; “Enerji sektöründeki yaptırımlar, ambargolar ve yatırımlardaki önemli düşüşün” küresel elektrik arzında bir kıtlığa yol açabileceği konusunda uyardı.

Yaptırımların olumsuz etkisine işaret eden ve “her alanda enerji arzının en çok ihtiyaç duyulduğu anda kesilmesinden” duyduğu endişeyi dile getiren Suudi Arabistan Enerji Bakanı, hangi yaptırımlardan bahsettiğine dair ayrıntı vermedi.

Bakan Bin Selman, küresel enerji piyasalarının OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesine dayanması gerektiğini belirterek, “Siyasi konulara müdahil olmadığımız için kararlarımız tekniktir” dedi. terimini kullandı.

Bin Salman, “Umarım tamamen yanılıyorumdur, ancak bugünkü olaylar muhtemelen enerji arzında kıtlıklara neden olacak” dedi. söz konusu.

Rusya’dan deniz yoluyla taşınan mazot ve akaryakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünlerinde geçen yıl Haziran ayında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kabul ettiği ithalat yasağı ve bu ürünler için tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi. Bugün. Buna göre AB ülkeleri artık Rusya’dan motorin ve akaryakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünleri satın almayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu