Haber

Libya Sahil Güvenliği İtalyan Balıkçı Teknesine Ateş Açtı

Sicilya Armatörler Federasyonu lideri Fabio Micalizzi, Libya Sahil Güvenlik güçleri tarafından Libya’nın Misrata kenti açıklarında İtalyan balıkçı teknesine ateş edildiğini belirtti.

İtalyan balıkçılar uluslararası sularda saldırıya uğradı. Sicilya Armatörler Federasyonu Başkanı Fabio Micalizzi, yaptığı açıklamada, Libya’nın Misrata kentinin 150 kilometre kuzeyinde uluslararası sularda seyreden İtalyan balıkçı teknesi Orizzonte’ye Libya Sahil Güvenlik güçleri tarafından makineli tüfekle ateş edildiğini söyledi.

Saldırıda can kaybı veya yaralanma olmadığını ancak teknenin hasar gördüğünü kaydeden Micalizzi, Libya Sahil Güvenlik’e ait devriye botunun büyük ihtimalle İtalyan hükümeti tarafından Libya’ya bağışlandığını öne sürdü.

Armatörler Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, “Benzeri görülmemiş bu şiddet eylemi Sicilya denizcilik camiasını derinden sarstı. İtalyan ve uluslararası kurumlardan kararlı ve hızlı bir yanıt.”

İtalyan donanması müdahale etti

Söz konusu saldırıyla ilgili olarak Libya tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Libyalıların teknenin kendi sularında avlandığı gerekçesiyle saldırdığını, bölgedeki İtalyan donanma birliğinin gemilere el konulmaması için hemen helikopterle müdahale ettiğini, geminin zaten İtalya’ya dönüş yolunda olduğunu. – ROMA

karsiyakaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu